Evropská unie Mladých diplomatů

O projektu

2024 – 2025

střední školy po celé ČR

Během školního roku 2024/2025 zorganizoval a uskutečnil náš tým řadu studentských vzdělávacích projektů s názvem Evropská unie Mladých diplomatů na středních školách po celé České republice. Hlavním účelem projektů bylo informovat o reálném fungování EU, její struktuře, legislativním procesu, kompetencích ve vztahu k jednotlivým členským státům, či o možnostech aktivního se zapojení do procesu utváření její podoby. Cílem zároveň bylo i zdůraznit přidanou hodnotu členství České republiky v Evropské unii, podpořit evropskou identitu mládeže, zvýšit informovanost o reálném dění na úrovni orgánů Evropské unie, nebo motivovat mladé lidi k aktivitě a zapojení do veřejného dění a umožnit jim vést diskuzi s osobami s rozhodovací pravomocíProjektové dny cílily také na rozvoj soft skills účastníků, a to zejména na podporu kritického a analytické myšlení a tím i zvýšení odolnosti mládeže proti dezinformacím.

Každý projektový den začínal představením spolku Mladí diplomaté a partnerů projektu, především programu Erasmus+. Poté účastníci v interaktivních hrách vyjadřovali své názory na otázky související s Evropskou unií pomocí řazení na názorové škále a své názory zdůvodňovali. Otázky cílily například na to, zda považují členství ČR v EU přínosné a chtějí v EU setrvat, nebo zda jsou pro nebo proti přijetí eura. Následně účastníci vyplňovali kvíz, ve kterém jsme anonymně ověřovali úroveň jejich znalostí o EU. Následovala krátká přestávka a po ní interaktivní prezentace o Evropské unii a jejích orgánech. Při ní se účastníci dozvěděli nebo si alespoň připomenuli faktické informace o Unii, její historii a principech fungování jejích orgánů, a to včetně několika zajímavostí. 

Po přednášce byl studentům představen jednací řád simulovaného zasedání Evropského parlamentu a následně se uskutečnila simulace. Při této simulaci účastníci jednali o návrzích, které vytvářeli v rámci přípravných aktivit.

Nejčastěji jsme jednali o návrzích, které lze souhrnu zařadit pod téma „ochrana životního prostředí“. Vybrané návrhy, které naši účastníci zpracovali můžete nalézt na našich sociálních sítích nebo níže v sekci Dokumenty. Po skončení jednání přišla na řadu diskuze s osobou s rozhodovací pravomocí. Při diskusi se účastníci mohli ptát na témata související s Evropskou unií, ale i na jakékoliv jiné téma, které je zajímalo. Celý den byl poté zakončen zhodnocením celého projektového dne a vyhodnocením nejlepších delegátů, kteří za svou aktivitu dostali drobné ceny.

Za laskavou podporu projektu děkujeme programu Erasmus+ a všem našim hostům.

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.

Hosté

Markéta Gregorová – poslankyně Evropského parlamentu

Luděk Niedermayer – poslanec Evropského parlamentu

Tomáš Zdechovský – poslanec Evropského parlamentu

Jaroslav Bžoch – poslanec Evropského parlamentu

Ondřej Kolář – poslanec Evropského parlamentu

Mikuláš Peksa – poslanec Evropského parlamentu v letech 2019 až 2024

Jiří Pospíšil – poslanec Evropského parlamentu v letech 2014 až 2024

Navštívené školy

Partneři