Evropská unie Mladých diplomatů
O projektu
2024 – 2025
střední školy po celé ČR
Během školního roku 2024/2025 zorganizoval a uskutečnil náš tým řadu studentských vzdělávacích projektů s názvem Evropská unie Mladých diplomatů na středních školách po celé České republice. Hlavním účelem projektů bylo informovat o reálném fungování EU, její struktuře, legislativním procesu, kompetencích ve vztahu k jednotlivým členským státům, či o možnostech aktivního se zapojení do procesu utváření její podoby. Cílem zároveň bylo i zdůraznit přidanou hodnotu členství České republiky v Evropské unii, podpořit evropskou identitu mládeže, zvýšit informovanost o reálném dění na úrovni orgánů Evropské unie, nebo motivovat mladé lidi k aktivitě a zapojení do veřejného dění a umožnit jim vést diskuzi s osobami s rozhodovací pravomocí. Projekt cílil také na rozvoj soft skills účastníků, a to zejména na podporu kritického a analytické myšlení, ale i schopnosti spolupráce a pochopení vůči ostatním.
Každý projekt se vždy skládal z přípravy v podobě Evropské rady a Evropské komise Mladých diplomatů, během kterých účastníci nabyli znalosti o těchto orgánech a zjednodušeně simulovali jejich úlohu, a to nejdříve identifikováním a poté odhlasování prioritních témat, na která se během svého projektu chtějí zaměřit. Následně na tato témata vypracovali legislativní návrhy, ve kterých sami navrhli, jak řešit konkrétní aktuální problémy Evropské unie. Této přípravě vždy následoval Evropský parlament mladých diplomatů, všechny tyto aktivity tak společně účastníky provedli realistickou podobou unijního legislativního procesu.
Každý Evropský parlament Mladých diplomatů začínal představením spolku Mladí diplomaté a partnerů projektu, především Evropské unie a také programu Erasmus+. Poté účastníci v interaktivních hrách vyjadřovali své názory na otázky související s Evropskou unií pomocí řazení na názorové škále a své názory zdůvodňovali. Otázky cílily například na to, zda považují členství ČR v EU přínosné a chtějí v EU setrvat, nebo zda jsou pro nebo proti přijetí eura. Následně účastníci vyplňovali kvíz, ve kterém jsme anonymně ověřovali úroveň jejich znalostí o EU. Následovala krátká přestávka a po ní interaktivní prezentace o Evropské unii a jejích orgánech. Při ní se účastníci dozvěděli faktické informace o Unii, její historii a principech fungování jejích orgánů, a to včetně několika zajímavostí.
Po přednášce byl studentům představen jednací řád simulovaného zasedání Evropského parlamentu a následně se uskutečnila simulace. Při této simulaci účastníci jednali o návrzích, které vytvářeli v rámci přípravných aktivit Evropská rada a Evropská komise mladých diplomatů. Nejčastěji jsme jednali o návrzích, které lze souhrně zařadit pod téma „ochrana životního prostředí“. Vybrané návrhy, které naši účastníci zpracovali můžete nalézt na našich sociálních sítích nebo níže v sekci Dokumenty.
Po skončení jednání přišla na řadu diskuze s osobou s rozhodovací pravomocí. Při diskusi se účastníci mohli ptát na témata související s Evropskou unií, ale i na jakékoliv jiné téma, které je zajímalo. Diskuzi vždy následoval i open space, kdy se účastníci mohli daného hosta na cokoli doptat v ještě více uvolněné neformálnější atmosféře. Celý den byl poté zakončen zhodnocením celého projektu a vyhodnocením nejlepších delegátů, kteří za svou aktivitu dostali drobné ceny.
Za laskavou podporu projektu děkujeme Evropské unii, programu Erasmus+ a všem našim hostům.
Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.
Hosté
Markéta Gregorová – poslankyně Evropského parlamentu
Luděk Niedermayer – poslanec Evropského parlamentu
Tomáš Zdechovský – poslanec Evropského parlamentu
Jaroslav Bžoch – poslanec Evropského parlamentu
Ondřej Kolář – poslanec Evropského parlamentu
Mikuláš Peksa – poslanec Evropského parlamentu v letech 2019 až 2024
Jiří Pospíšil – poslanec Evropského parlamentu v letech 2014 až 2024
Navštívené školy
Fotogalerie
Kompletní fotogalerie je k dispozici na našem Facebooku a Instagramu.
Napsali o nás
Dokumenty
V případě Vašeho zájmu o poskytnutí komplexních vzdělávacích materiálů k tomuto projektu nás prosím kontaktujte na e-mailu info@mladidiplomate.com. Materiály Vám velmi rádi spolu s krátkým školením poskytneme.