Krize na Ukrajině a já, Evropan

O projektu

2023 – 2024

střední školy po celé ČR

Během roku 2023 a 2024 zorganizoval a uskutečnil náš tým řadu jednodenních projektů s názvem Krize na Ukrajině a já, Evropan na středních školách po celé České republice. Účelem těchto projektů bylo reagovat na aktuální ruskou agresi na Ukrajině a dopady této situace na českou studentskou a širší veřejnost. Cílem zároveň bylo i zdůraznit přidanou hodnotu členství České republiky v Evropské unii, a to nejenom v období válečného konfliktu na Ukrajině, podpořit evropskou identitu mládeže, zvýšit informovanost o reálném dění na úrovni orgánů Evropské unie, nebo motivovat mladé lidi k aktivitě a zapojení do veřejného dění a umožnit jim vést diskuzi s osobami s rozhodovací pravomocíProjektové dny cílily také na rozvoj soft skills účastníků, a to zejména na podporu kritického a analytické myšlení a tím i zvýšení odolnosti mládeže proti dezinformacím.

Každý projektový den začínal představením spolku Mladí diplomaté a partnerů projektu, především programu Erasmus+. Poté účastníci v interaktivních hrách vyjadřovali své názory na otázky související se situací na Ukrajině a Evropskou unií, například se řadili na názorové škále a své názory zdůvodňovali. Otázky cílily například na to, zda a jak často účastníci sledují dění na Ukrajině, nebo zda se setkali s dezinformacemi v souvislosti s válkou na Ukrajině. Následně účastníci vyplňovali kvíz, ve kterém nám anonymně sdělili své názory a své vnímání konfliktu na Ukrajině. Po krátké přestávce přišel na řadu blok zaměřený na dezinformace. Účastníci byli krátkou prezentací seznámeni s teorií dezinformací a fakenews, se způsoby jak je odhalit a pomocí her si vyzkoušeli, jak při komunikaci dochází k deformaci předávaných informací. Na závěr tohoto bloku si účastníci pomocí kvízu ověřili nabyté znalosti. Následovala krátká přestávka a po ní interaktivní prezentace o Evropské unii a jejích orgánech. Při ní se účastníci dozvěděli nebo si alespoň připomenuly faktické informace o Unii a principy fungování jejích orgánů, a to včetně několika zajímavostí. 

Po přednášce byl studentům představen jednací řád simulovaného zasedání Evropského parlamentu a následně se uskutečnila simulace. Před konáním projektového dne si vždy účastníci pomocí online dotazníků zvolili, o jaké agendě budou jednat. Následně jim byla zaslána brožura k projektu, obsahující mimo jiné shrnutí důležitých informací týkajících se jimi zvolené agendy, aby byl každý v obraze a jednání bylo co nejrealističtější. Nejčastěji jsme jednali na téma „Boj s dezinformacemi“. Po skončení jednání přišla na řadu diskuze s osobou s rozhodovací pravomocí. Při diskusi se účastníci mohli ptát na témata související se situací na Ukrajině, Evropskou unií, ale i na jakékoliv jiné téma, které je zajímalo. Celý den byl poté zakončen zhodnocením celého projektového dne a vyhodnocením nejlepších delegátů, kteří za svou aktivitu dostali drobné ceny.

Za laskavou podporu projektu děkujeme programu Erasmus+ a všem našim hostům.

Hosté

Markéta Gregorová – poslankyně Evropského parlamentu

Veronika Vrecionová – poslankyně Evropského parlamentu

Mikuláš Peksa – poslanec Evropského parlamentu

Marcel Kolaja – poslanec Evropského parlamentu

Jaroslav Bžoch – poslanec Parlamentu České republiky

Navštívené školy

Partneři