Krize na Ukrajině a já, Evropan

O projektu

 základní a střední školy napříč celou ČR

Chtěl/a by sis vyzkoušet roli evropského politika? Chtěl/a bys navrhnout nová řešení, jak podpořit Ukrajinu ve válce s Ruskem, nebo Ukrajinské uprchlíky v naší zemi, nebo jak lépe bojovat s dezinformacemi? Chtěl/a by sis o Evropské unii popovídat s někým, kdo jí skutečně rozumí, jako třeba s europoslancem či europoslankyní? Tvá přání můžeme splnit! Pokud se Ti kvůli tomu nechce jezdit příliš daleko nebo se obáváš vysoké školní absence, tak nezoufej – přijedeme za Tebou a zážitek Ti přineseme přímo do školní lavice. V současnosti pořádáme na českých základních a středních školách projekt Krize na Ukrajině a já, Evropan, během kterého se budeš moci spolupodílet na řešení aktuální situace spojené s vývojem na Ukrajině. Obáváš se, že Tvé znalosti či schopnosti nejsou dostačující? Ničeho se neboj! Na projekt Tě vybavíme vším potřebným a vše Ti vysvětlíme a ukážeme. Budeš se moci i zeptat speciálního hosta, který Ti poskytne vlastní zkušenosti a informace. Na závěr si své znalosti osvojíš praktickou simulací zákonodárného orgánu Evropské unie – Evropského parlamentu.

Budeš to TY, budeš DIPLOMAT!

Za laskavou podporu projektu Krize na Ukrajině a já, Evropan děkujeme programu Erasmus+.

Agenda

V rámci projektu Krize na Ukrajině a já, Evropan budou studentští delegáti jednat o jednom až dvou bodech agendy, které si sami vyberou.

 

Agenda

– Humanitární a vojenská podpora Ukrajiny

– Sankce a omezení Ruska v mezinárodním prostoru

– Boj s dezinformacemi

– Začlenění a podpora Ukrajinských uprchlíků v ČR

– Poválečná obnova Ukrajiny

Program

Každý projekt Krize na Ukrajině a já, Evropan se bude skládat z následujících dílčích částí programu.

 

Program

– Warm-up aktivity

– Workshop o dezinformacích

– Představení Evropské unie

– Interaktivní diskuze s osobou s rozhodovací pravomocí

– Simulace zasedání Evropského parlamentu

– Evaluační aktivity

– Slavnostní zakončení projektu

 

Předpokládané zahájení projektu je v 8:00 a předpokládané ukončení projektu je ve 13:30.

Praktické informace

Náklady na účast v projektu

Účast na studentském vzdělávacím projektu Krize na Ukrajině a já, Evropan je zcela zdarma.

Účastníci projektu

Projekt je určen pro studenty středních a základních škol.

Potřebné vybavení

Pro realizaci našeho projektu prosíme o zajištění možnosti projekce a zasedacího pořádku pro všechny účastníky.

Co projektu předchází?

Nejprve společně vybereme vhodný termín a hosta pro Vaši školu. Poté se studenti zaregistrují jako účastníci našeho projektu, vyberou si preferované body agendy a stát, který by při simulovaném jednání Evropského parlamentu nejraději zastupovali. Následně od nás obdrží materiály pro domácí/společnou školní přípravu na projekt. 

 

Co si vzít s sebou na projekt?

Veškeré edukační a informační materiály, blok či psací potřeby obdrží účastníci při zahájení našeho projektu.

Pro vyplnění interaktivních kvízů požádáme studenty o práci na jejich mobilních telefonech či notebooku.

S sebou si zároveň doporučujeme vzít notebook – v rámci projektu budou studenti v týmech tvořit návrhy dokumentů, kterou obvykle doporučujeme  právě na počítačích, ale je samozřejmě možné pracovat i bez nich.

 

Jak se na projekt připravit?

Doporučujeme projít si a nastudovat především materiály, které zašleme účastníkům pro přípravu na projekt. Každý účastník od nás obdrží „Delegátova průvodce“, ve kterém nalezne základní informace o Evropské unii, válce na Ukrajině, projednávaných bodech agendy, nebo o dezinformacích. Doporučujeme se také dopředu seznámit s jednacím řádem simulovaného jednání, který bude nedílnou součástí průvodce. 

Je nutná znalost světových jazyků?

Celý projekt se bude odehrávat výhradně v českém jazyce, a to včetně simulovaného zasedání Evropského parlamentu i diskuze s našimi vzácnými hosty. 

Pořízení foto a video dokumentace projektu

Z projektu bude pořízena volně šiřitelná foto a video dokumentace projektu. Podmínkou účasti na projektu je tedy udělení souhlasu spolku Mladí diplomaté, z.s. s pořízením foto a video dokumentace vlastní osoby delegáta. 

Kdo nese odpovědnost za účastníky projektu?

Mladí diplomaté, z.s. nenesou v průběhu konání projektu za účastníky žádnou právní zodpovědnost. Všichni účastníci nesou v průběhu účasti realizace na projektu odpovědnost sami za sebe. Veškeré způsobené hmotné i nehmotné škody tak budou včetně příslušenství vymáhány po viníkovi.

V případě porušení Podmínek účasti na projektu může být zároveň účastník z projektu vyloučen.

Partneři