Evropský parlament Mladých diplomatů 2019

O projektu

25. – 30. listopadu 2019

Plzeň

Na konci roku 2019, ostatně již tradičně jako každý rok, proběhl v Plzni „Evropský parlament Mladých diplomatů”, který symbolizuje celoroční práci našeho týmu. Jedná se o největší projekt, který Mladí diplomaté pořádají. Tento ročník byl ale v mnohém přelomový a překonal naše očekávání. 

Poprvé jsme například vytvořili novinářskou sekci, která sbírala informace z jednacích dnů a poté je šířila mezi ostatní účastníky. Její výslednou prací byly samostatné noviny The European Times, na které se můžete podívat níže. Další novinkou bylo rovněž rozdělení jednání do dvou výborů – pro životní prostředí (ENVI) a pro bezpečnost a obranu (SEDE). 

Pro účastníky jsme se také snažili zajistit co největší komfort, ubytování bylo tudíž zařízeno v nedalekém hotelu Ibis a o stravování se postarala restaurace Rango. O přestávkách v průběhu jednání čekalo na účastníky občerstvení od místních dodavatelů. 

Samotný program byl rozdělen do několika bloků. Abychom udrželi atraktivnost celého projektu, snažili jsme se program co nejvíce zpestřit. Delegáti tedy mohli vidět zajímavé přednášky mnoha hostů, mezi kterými byli například: pan europoslanec Jiří Pospíšil, Pavel Telička nebo náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař. Na odlehčení proběhlo také mnoho interaktivních aktivit a soutěží. 

Ovšem nejpodstatnější část tvořila samozřejmě samostatná jednání. V environmentálním výboru se jednalo například o digitalizaci zdravotnictví, globálním oteplování, či genderové rovnosti. V bezpečnostním výboru se řešil problém s migrací, otázka jednotné evropské armády a bezpečnost v kybernetickém prostoru. 

Na samém závěru projektu se sešlo celé plénum a hlasovalo se o přijetí vypracovaných dokumentů z předchozích jednání. Poté proběhlo slavnostní ukončení, při kterém jsme mimo jiné ocenili nejlepší delegáty hodnotnými cenami. 

Na rok 2021 již plánujeme další Evropský parlament Mladých diplomatů, zaujal-li Vás tento projekt, sledujte naše sociální sítě a my Vás budeme včas informovat o spuštění registrací!

Naše noviny

The European Times

Zde se můžete ohlédnout za prací novinářské čety, která působila na Evropském parlamentu Mladých diplomatů 2019. Omrkněte noviny The European Times, které shrnují to nejzajímavější z tehdejšího dění.

Hosté

JUDr. Pavel Telička – bývalý poslanec Evropského parlamentu

Aleš Chmela – náměstek ministra zahraničních věcí

JUDr. Jiří Pospíšil – poslanec Evropského parlamentu

Leonie Liemich – zástupkyně orgranizace Friedrich-Ebert-Stiftung

Mgr. Ing. Jana Němcová – regionální koordinátorka informačních aktivit o EU

Partneři